Kedilerin Özellikleri

Kedilerin Özellikleri

img
Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedilerin Özellikleri

Ev hayatında en çok tercih edilen hayvanlar kedilerdir. İnsanlık tarihinde ilk evcilleştirilmiş olan hayvanların başında gelirler. Bilindiği kadar ilk olarak eski Mısır döneminde, kediler evcilleştirilmeye başlanmıştır. Çünkü bu dönemlerde insanlar sakladıkları tahılları farelerden ve kuşlardan koruma ihtiyacı duymuşlardır. Buna karşılık olarak en etkili olan hayvanlar, kediler olmuştur.

 

 Bir süre sonra bu dönemde yapılan Mısır tanrılarının kedi başlı olduğunu söylemek mümkündür. İşte bu zamandan sonra dünyanın tamamına yayılmış olan kediler, kısa süre sonra tam şekilde evcilleştirilmiştir. Kediler, insanı çeken bir vücut yapısına sahiptir ancak sadece vücut yapılarıyla değil, zekalarıyla da insanı mest eden varlıkların arasında yer alırlar.

 

 Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

 

 Vücut Yapıları: Memeli omurgalılar gurubunda yer alan kediler, çok çevik bir vücut yapısına sahiptirler. Bu nedenle ani refleks verme konusunda oldukça gelişkin bir biçimdedirler.

 

 Bıyıkları: Kedilerin karanlıkta bir yerlere çarpmadan yürümelerinde yardımcı olur. Bu nedenle karanlıkta kedilerin bıyıkları öne doğru eğilim gösterir.

 

 Gözler: Kediler, göz biçim ve yapısı olarak diğer hayvanlardan ayrılırlar. Öyle ki bazı kedilerin göz renkleri bile, birbirlerinden farklı olabilmektedir. Karanlıkta hayvanların birçoğundan çok daha etkili biçimde görme yetisine sahiptirler. Güçlü bir ışık olduğunda, kedilerin irisleri ipince bir çizgiye dönüşürken, aydınlıkta iris gevşer ve oldukça geniş bir biçime dönüşür. Hatta çoğu zaman o kadar genişler ki göz bebeği tamamen göz olur. Kediler karanıkta diğer hayvanlara oranla daha iyi görseler bile, yine de tam olarak görmeleri mümkün değildir.

 

 Pençe ve Dişleri: Kedilerin arka ayaklarında dört parmak bulunurken, ön ayaklarında ise beş parmak bulunur. Parmak üç bölgesinde ise içe gömülü kıvrılmış sivri tırnaklar bulunur. Bu tırnaklar bölgede bulunan kaslar sayesinde, dışa çıkarılıp içe alınabilirler. Avlarına yoğunlaştıklarında özellikle tırnakları içeride olduğunda çok sessiz bir biçimde hareket edebilirler.

 

 Kedilerin toplamda 30 dişi vardır. Önde bulunan kesici olan dişler, en küçük dişleridir. Azı dişleri bu dişlere oranla çok daha gelişmiş yapıdadırlar. Ayrıca son derece büyüktürler. Avlarını yakalamak için kullandıkları en üstün dişleri, köpek dişleridir.

 

 Kedilerin Duygusal ve Zeka Özellikleri

 

 Duyu organları çok fazla gelişen kediler, bir eşyaya sadece dokunduklarında bile ne olduğunu çok iyi bir şekilde anlayabilirler. İnsanların duymakta çok zorluk çekebileceği seslerin neredeyse tamamını kolay bir şekilde duyabilirler. Hoşlandıkları yemeklerin kokularını (özellikle balık) uzaktan çok kolay bir şekilde alabilirler. Beğenmedikleri yemekleri onlara yedirmeniz mümkün değildir.

 

 Köpeklerden sonra en zeki hayvanların kediler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öyle ki köpeklerin algıladıkları insan davranışlarının tamamına yakınını onlar da algılayabilirler. Kedilerin özellikleri arasında, hafızalarının çok güçlü olması ilk sıralardadır. Kedilerin özellikleri arasında olayları inceleme yetisi olduğundan, kendilerine yapılacak olan hareketleri önceden tahmin edebilirler. Bazen yanlış tahmin ettikleri de olur.

 

 Siz yemeklerini bir kez hazırladığınızda, sonraki bütün hazırlama aşamalarında ne yaptığınızı rahatlıkla çözebilirler. Kediler, kendilerini seven insanlara karşı duygusal bir bağla bağlıdırlar. Fakat tabiatları kıskançlık üzerine kuruludur. Daha doğrusu inatçı bir yapıdadırlar. Kendi bulundukları eve, başka kediler getirilerse, evi terk etme gibi bir durum söz konusu olabilir. Evde kaldıktan bir süre sonra, kapı kollarını açacak kapasiteye ulaşabilirler.

 

 Kedilerin Sevmedikleri Durumlar ve Yapıları

 

 Kedilerin suyu sevmediği kolayca söylenebilir. Ancak suyu sevmedikleri kadar doğuştan yüzü özelliklere sahiptirler. Yine de suya bırakılmaları kesinlikle tavsiye edilmez. Yüzdükleri zaman, kulakları su almasın diye, aşağı doğru indirirler. Sırtlarını kamburlaştırdıklarında korktukları ortaya çıkar. Ayrıca kendilerine karşı yapılan tehditlere karşı tüylerini kabartırlar. Bunu yapmalarının en önemli nedeni, kendilerini karşılarındakine olduğundan daha büyükmüş gibi göstermek istemeleri Yani psikolojik baskı yaparlar.

 

 Ses Özellikler

 

 Mırıltı denilen kelime, tamamen kedilere aittir. İki tür ses telleri olduğu için birini miyav sesini çıkarmak için kullanırlar. Aşağı bölgede yer alan bu ses teli esas ses telleridir denilebilir. Diğer ses tellerinde ise bir zar yapısı bulunur. Kedilerin özellikleri arasında bulunan mırıltı sesi işte buradan kaynaklanır. Özellikle keyfi tam yerinde olan kediler, bu ses telleri aracılığıyla bu ses tellerini mırıltı verecek şekilde kullanırlar. Kedilerde yer alan bu mırıltı çıkarma özelliği, aynı aile gurubundan olan kaplan ve puma gibi hayvanlarda da bulunmaktadır.

 

 Ev ortamlarında olduklarında özellikle sıcağın onları çektiklerini görebilirsiniz. Kalorifer, soba gibi sıcaklık olan yerlerde uyumayı bu nedenle tercih etmektedirler. Sadece ev ortamında yaşayan kediler değil, bütün kedilerin sıcağa karşı ilgileri olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

 Kediler Ne Kadar Yaşarlar?

 

 Kedilerin ortalama yaşamsal faaliyetleri 15 yıl sürebilir. Fakat bazı kedilerin bu yaşların iki katına yakın yaptıkları görülebilir. 25 yaşında kedilerin olduğunu söylemek mümkün. Fakat bu uzun ömürlü oluşları, tamamen yaşadıkları ortama bağlıdır. Özellikle yaşam alanları sağlanırsa, bu yaşa gelebilmeleri hiçte zor değildir.

 

 Kediler Ne Kadar Uyur?

 

 Bütün hayvanlar arasında uyumayı en çok sevenler kedilerdir. Günde yaklaşık olarak 14 saat gibi uzun bir süre uyumakla geçirirler. Fakat bu uyuma dönemleri, yavrulama döneminde oldukça değişkenlik gösterir. Anne kedileri yavrularından dolayı uyku düzenlerinden feragat ettiklerini söylemek mümkündür.

 

 Miyavlama

 

 Kedilerin özellikleri denince akla ilk gelen ve ilginç olanıysa, sadece insanlara karşı miyavlama sesi çıkartmaları sayılabilir. Kendi ırklarıyla miyavlama haricinde, ilginç sesler çıkararak anlaşabilirler. Tüylerini temizleme, ömürlerinin yaklaşık 3'de 1'ini alır. 

E-Posta Bülteni

Abone olarak güncel bilgileri kaçırmadan hemen email adresinize alabilirsiniz.